Kurátor: Szabó Noémi
Az anyaság megélésének stratégiái egyénenként különbözőek, éppen ezért sokszínűek, azonban lényegüket tekintve mégis hasonlók, hiszen a szülővé/anyává válás alapjaiban változtatja meg az életet. Az anyaság nemcsak az önérzetet és a teljes személyiséget formáló tapasztalat, hanem az alkotói praxist, a külvilághoz, a társadalomhoz fűződő viszonyt is gyökeresen átalakító létállapot. A gyermek(ek) gondozása során kialakult „anyai gondolkodás” egy többváltozós, bonyolult, összetett gondolkodási folyamatot eredményez, amely során a hivatásának elkötelezett, alkotó nő saját kreatív-művészi tevékenysége mellett a mindennapi teendők és kötelezettségek, a családi élet megszervezése, majd e terveket felülíró betegségek vagy váratlan (de mindig érkező) események közötti folyamatos lavírozás végeláthatatlan szövevényében egyensúlyoz. Az „anyai gondolkodás” intellektuális és fizikai létállapotának saját, személyes tapasztalatból merítő interpretációját tűzte ki céljául Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit, akik egyazon generációhoz tartozó művészek és immár mindketten nagyobb gyermekek édesanyái. Bár nagyon különböző formai jegyekkel jellemezhető festészetük, Fajgerné Dudás és Horváth Lóczi évek óta foglalkoznak a nőművészet kérdéseivel, mindketten több aspektusból kapcsolódnak a történelmi feminizmus különböző irányzataihoz, azonban a programszerű igazodás helyett inkább tapasztalati-gyakorlati élmények hatására dolgoznak. Az emancipáción túl mindketten a tradicionális női szerepek mellett köteleződtek el: házasságban élnek, gyermekeket nevelnek, házimunkát végeznek, bravúrosan zsonglőrködnek az idővel, miközben művészetükben a női és anyai identitás szempontjai mentén folytatnak mélyreható diskurzust és gyakorolnak olykor tabudöngető, máskor mélyen elgondolkodtató kritikát a társadalom patriarchális keretrendszeréről.
Hogyan dolgozza fel a mély hivatástudattal rendelkező, alkotó nő az európai kultúrába történelmileg beágyazott és az anyai szereppel párhuzamosan egyre elmélyülő állandó lelkiismeretfurdalás kínzó élményét/érzését? Mikor érkezik el a művész/nő/anya helyzetében az a pont, amikor már semmi sem számít igazán és hogyan fogadja mindezt a patriarchális koordináta rendszer szabályai szerint ítélő társadalom? Mi lenne, ha férfinak születtek volna? A kimerültség és fáradság milyen új szintjeit, mélységeit tapasztalja meg a gyermeket nevelő nő? Vannak-e előítéletei az anyával szemben magának az anyai közösségnek, egyáltalán hol vannak a női empátia határai? Vajon hogyan lehet megbirkózni a vállalt/kötelező vagy épp a hivatástudatból fakadó szellemi és fizikai terhelés nyomásával például egy kiállításra való felkészülés során? Hogyan oldódik fel és értékelődik át anyaként a magánszféra fogalma? A felvetett kérdések és tépelődések régi ismerősei minden anyának, Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit mikrotörténetei pedig feloldozást kínáló tükröt tartanak mindannyiunk elé; és miközben átadják saját megszerezett tapasztalatukat, tudásukat és legbelsőbb érzelmeiket, ők maguk is számot vetnek a sorssal, női szerpeikkel és identitásuk komplexitásával.
Szabó Noémi, művészettörténész, a kiállítás kurátora
Artist Talk
- 6:00 du.
- The Space
Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit: mindketten markáns, egyedi stílusban alkotó, sikeres képzőművészek és mindketten anyák. Közös kísérleti projektjük az anyaság szubjektívan megélt tapasztalatát és az anyaság társadalmilag meghatározott intézményének sablonos keretrendszeréből fakadó kérdéseket, dilemmákat, frusztrációkat dolgozzák fel: hét anyasággal kapcsolatos fogalom mentén festik meg hasonló történeteiket, anélkül, hogy egymás koncentrált munkafolyamatába a kiállítás megnyitásának pillanatáig betekintést engednének.
A kiállítás létrejöttéről, az alkotás közben megélt folyamatokról a kiállítás kurátora, Szabó Noémi művészettörténész beszélget az alkotókkal.
Winkler Nóra & Topor Tünde tárlatvezetése
- 6:30 du.
- The Space
Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit: mindketten markáns, egyedi stílusban alkotó, sikeres képzőművészek és mindketten anyák. Közös kísérleti projektjük az anyaság szubjektívan megélt tapasztalatát és az anyaság társadalmilag meghatározott intézményének sablonos keretrendszeréből fakadó kérdéseket, dilemmákat, frusztrációkat dolgozzák fel: hét anyasággal kapcsolatos fogalom mentén festik meg hasonló történeteiket, anélkül, hogy egymás koncentrált munkafolyamatába a kiállítás megnyitásának pillanatáig betekintést engednének.
Ez alkalommal Winkler Nóra és Topor Tünde szemével láthatjuk a tárlatot.
Értsd a Kortárst Kiállítás +
- 6:00 du.
- The Space
Ugyan az anyaság fontos és érzékeny téma, mely évezredek óta foglalkoztatja a művészeket, sok kérdés még ma is tabunak számít, melyek az anyaság rejtett oldalaira irányítanák figyelmet. A Similar Stories című kiállítás szakít a hagyományos megközelítéssel, és két teljesen eltérő stílusban alkotó festőnő anyasághoz fűződő kihívásait helyezi a középpontba. Fedezd fel velünk Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit világának metszéspontjait!
Hogyan viszonyul a nemzetközi kortárs színtér az anyaság nehéz pillanataihoz? Egyáltalán, mi lehet része ennek a diskurzusnak? Csatlakozz Te is az egyedi Értsd a Kortárst Kiállítás+ programhoz, és lásd új szemmel civilizációnk egyik örök toposzát!
Finisszázs és tárlatvezetés
- 4:00 du.
- The Space
Anya mos, főz, takarít, bevásárol, gyerekeket nevel, odaviszi-elhozza, közben dolgozik, hivatástudatától hajtva képet fest, cikket vagy disszertációt ír (ha igazán szerencsés van saját szobája, ha nem akkor jó a konyha is), közeleg a leadási határidő, közben beüt a betegség, borul a terv, újraszervezés: Anya otthon marad, lemondja a találkozókat, éjszakai munka, kimerültség, kicsit ingerült, vagy nagyon (ez utóbbit szégyelli): aggódik a gyerek miatt, aggódik a határidő miatt, lelkiismeretfuradalása van minden miatt, újra és újra, állandóan, de erről Anya inkább nem beszél a játszótéren. – bármennyire is különbözőképpen éljük meg az anyaság létállapotát a gyermekes mindennapok koreográfiája és az ebből fakadó élethelyzetek egészen hasonló forgatókönyv szerint zajlanak. Ezt a területet térképezte fel hosszú közös gondolkodás, majd intenzív alkotómunka után Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit a Similar Stories című kiállításban.
- Közös vívódás – Interjú Horváth Lóczi Judit és Fajgerné Dudás Andrea képzőművészekkel, PREA.hu
- Anyai ügyek, Szabó Noémi, Országút
- „Alkotó anyaként mindig túl kell teljesítenünk” – Interjú a Similar Stories művészeivel, Remind Magazin
- Tíz kiállítás februárra, Kocsi Katica, Kultúra.hu