Limen Club - Kortárs művészeti beavató

Mi az a Limen Club?

A Kortárs művészeti beavató ötlete egy beszélgetés során született, amikor hárman összeültünk, hogy megálmodjunk egy közösséget, ahol megoszthatjuk azt a minőséget, amit a művészettel való foglalkozás hozott az életünkbe — legyen szó galériavezetésről, részmunkaidős szerepvállalásról vagy akár csak kedvtelésről. Úgy gondoljuk, hogy a művészeti világ mindenkié, és nem is olyan bonyolult, mint néha látszik. Nem szükséges érteni hozzá, hiszen az egyéni értelmezések a legizgalmasabbak, és ezek megosztása elmélyültebb párbeszédet hozhat létre.

Arra jutottunk, hogy havonta egyszer „leplezzük le” együtt ezt a világot. Látogassunk el kiállításokra, fedezzük fel a művészek műtermeit, egy műteremház hangulatát, egy múzeumigazgató mindennapjait vagy egy gyűjtő szenvedélyes világát! Mindezt szakértők vezetésével, de kötetlen, inspiráló beszélgetések mellett, hogy valódi közösséget építhessünk.

A Kortárs művészeti beavató egy olyan programsorozat, amelynek célja, hogy könnyed és inspiráló módon közelebb hozza a kortárs művészetet mindazokhoz, akik érdeklődnek a napjainkban születő alkotások iránt, de eddig kevésbé ismerték ezeket. A program során izgalmas beszélgetéseken, vezetett kiállítás- és műteremlátogatásokon keresztül tapasztalhatják meg a résztvevők, milyen sokszínű és változatos a mai művészet világa. Nincs szükség előzetes tudásra vagy művészettörténeti háttérre – a cél, hogy bárki saját szemén keresztül fedezhesse fel, mi minden rejtőzik egy-egy műalkotás mögött, és milyen gondolatokat indíthatnak el ezek az élmények a mindennapokban. Az alkalmak után közösen átbeszéljük, hogy kiben milyen gondolatok, érzések születtek meg a halottak kapcsán. Nem titkolt célünk egy közösség létrehozása, amely nemcsak a “hivatalos” alkalmak során, hanem az év többi részében is közösen fogyaszt kulturát. Ebben segíthet az is, hogy amikor mi megyünk valamilyen eseményre elhívunk Titeket is magunkkal, hogy csatlakozzatok és fedezzünk fel együtt új élményeket. Évi tíz alkalommal találkozunk, megnézünk kiállításokat, vásárokat, meglátogatunk művészeket a műtermükben, betekintünk a kulisszák mögé.

A 2025-ös tervezett program:

Január 14-én (kedd) 18.30 – évadnyitó a The Space galériában Fürjesi Csaba Salzburgban élő képzőművésszel a kiállításán a megnyitó előtti napon. Csaba munkái rangos hazai és nemzetközi galériákban szerepeltek, és világszerte számos egyéni és csoportos kiállításon mutatták be őket. Jó néhány díj és ösztöndíj elismerésben részesült, amelyek közül az egyik lehetőséget adott számára, hogy Salvador Dalí egykori műtermében dolgozhasson. 1996 óta vezeti a Nógrád megyei Cereden működő művésztelepet, amely a kortárs alkotók fontos találkozóhelyévé vált és amelyre nyáron együtt is ellátogathatunk majd.

Február 5-én (szerda) meghívást kaptok az Art & Antik vásár VIP estéjére, ahol elsők között lesz alkalmatok felfedezni a galériák és antikvitások kiemelt darabjait.

Február 15-én (szombat) 15 órakor a Ludwig Múzeumba látogatunk, ahol Készman József főkurátor vár minket és bemutatja az 1989-ben a Ludwig német házaspár által alapított múzeum tereit és működését, majd a Velencei Biennáléról hazaérkezett Nemes Márton Techno Zen című kiállítását járjuk be a művész vezetésével. Marci Londonban tanult és élt, majd a covid után New Yorkban telepedett le.

Március 23-án műteremlátogatás Horváth Lóczi Judit képzőművésznél a szentendrei műtermében. A Szentendrei művésztelep önmagában is lenyűgöző élmény, tele a legkiválóbb magyar képzőművészek alkotásaival. Korábban olyan legendás művészek dolgoztak itt, mint Korniss Dezső, Vajda Lajos és Czóbel Béla. Judit művészete és életpályája egy izgalmas, fordulatokkal teli út, amelynek gyümölcse számos rangos hazai és nemzetközi kiállításon való részvétel.
Áprilisban a Budapest Art Factory műteremházba látogatunk ahol 2006 óta közel tíz művész alkot. Ez egy elhagyott hidroplángyárból született művészeti szentély: az Albertfalván található kollektíva nemcsak a kortárs művészetek otthona, hanem egy izgalmas múltú történettel rendelkező alkotótér, melyben olyan művészek alkotnak mint Kucsora Márta és Szász Sándor.
Májusban megismerjük egy aukciósház életét. Meglátogatjuk a Nagyházi Aukciósházat és a NaCo kortárs galériát ahol Nagyházi Lőrinc vezet bennünket körbe. Lőrinc külföldi tanulmányai és a Sotheby’s aukciósháznál szerzett tapasztalatai után hazatért, hogy átvegye édesapja által 1984-ben alapított aukciósházat, amely márra az ikonikus Falk Miksa utca egyik legnagyobb terévé nőtte ki magát.
Júniusban elhagyjuk a fővárost és a debreceni MODEM-et járjuk be Vizi Katával, az intézmény igazgatójával padlástól a tetőtérig. A Kelet-Közép-Európa legnagyobb egybefüggő kiállítóterével rendelkező MODEM az egyetlen kizárólag a kortárs művészetnek dedikált intézmény a fővároson kívül.
Szeptember elején Horn Péter gyűjtő mesél nekünk a gyűjtésről a Hommage á Reigl kiállításon a The Space galériában. Ez egy izgalmas este lesz, ahol egyrészt megismerhetünk egy vérbeli gyűjtőt, mecánást, aki számos művészeti kezdeményezést támogat, másrészt kortárs reflexiókat láthatunk az egyik legismertebb magyar képzőművész alkotására, amit a Horn gyűjteményből emelünk át a galéria terébe.
Szeptember utolsó hétvégéjén a 2025-ben 3. alkalommal megrendezésre kerülő Budapest Contemporary vásáron Magyarország vezetői galériának kínálatát ismerhetjük meg. Ez egy tisztán kortárs képzőművészetet bemutató vásár, ahol a galériák igyekeznek bemutatni művészkörük alkotásainak legjavát és átfogó képet kapunk a magyar kortárs művészeti színtérről.
Októberben újra művészeket látogatunk egy műteremlátogatás során. Ezúttal Koleszár Kata festőművészhez és Poroszlai Eszter képzőművészhez látogatunk el. Egy újabb filmdíszletbe illő épülethez érkezünk: a Vasas Szakszervezeti Szövetség Székházába, amelyet gyakran „az Art Deco szentélyeként” emlegetnek Józsefvárosban. Az épületben számos kis műterem működik, többek között Kata és Eszter alkotótere is. Kata hazánkban már jelentős ismertségre tett szert, és 2024-ben a madridi ARCO vásár is beválogatta munkáit a repertoárjába. Eszter izgalmas világában a cianotípiáké a főszerep, melyek nemrég Párizsban debütáltak.
Novemberben lezárjuk az évet egy könnyű vacsorával a The Space-ben.
Ha úgy gondolod mást is érdekelne a Limen Club oszd meg ismerőseiddel!
Email